چاپ        ارسال به دوست

نقش مصرف میوه و سبزیجات در پیشگیری از بیماریهای مزمن

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج اظهار داشت: مصرف میوه و سبزیجات بعنوان یک نکته کلیدی تغذیه سالم، در پیشگیری از بیماریهای مزمن توصیه شده است.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج؛ فاطمه مندنی پور افزود: میوه و سبزیجات سرشار از مواد ضد سرطان مانند ویتامین ث، فولات، فیبر، کارتنوییدها، فلاونوییدها، استرول های گیاهی و سایر فیتوکمیکال ها می باشد.

وی تصریح کرد: این مواد مغذی و عملکردی باعث کاهش استرس اکسیداتیو و کاهش آسیب های ناشی از اکسیداسیون چربی ها و DNAمی شوند.

فاطمه مندنی پور ابراز داشت: مطالعات متعددی ارتباط بین مصرف کافی میوه و سبزیجات و کاهش خطر سرطان ، چاقی ، دیابت، و افت فشار خون را نشان داده اند.

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج اذعان داشت: ارتباط بین مصرف بیشتر میوه و سبزیجات و کاهش خطر چاقی بواسطه دانسیته پایین انرژی حاصل از مصرف میوه و سبزیجات و محتوی فیبر و آب فراوان موجود در میوه و سبزیجات قابل توجیه است.

وی بیان نمود: رنگ سبزیجات و میوه ها در طبقه بندی خواص آنان نقش دارد ، از این رو مصرف سبزیجات با رنگهای متنوع برای سلامتی توصیه می گردد. مندی پور خاطر نشان کرد: سبزیجات قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی، هندوانه، و فلفل قرمز دارای لیکوپن می باشد که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی بوده و از اکسیداسیون چربی جلوگیری می کند و به پتانسیل ضد سرطانی آن اشاره فراوان شده است.

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج در پایان توصیه نمود: در کنار هر وعده غذایی خود از مصرف سبزیجان غافل نشوید  و مصرف میوه در میان وعدها فراموش نشود.


١٠:٥٦ - چهارشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٦٥٣٦    /    تعداد نمایش : ٢٩٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج